Audyt energetyczny budynku jednorodzinnego

Audyt energetyczny budynku przeprowadza się, by określić jego stan i sprawdzić, czy są w nim miejsca, przez które „ucieka” ciepło. To również bardzo przydatna usługa, jeśli chcesz przeprowadzić termomodernizację, ale nie wiesz, jak zacząć i co właściwie powinno się w jej trakcie zrobić. W trakcie audytu cieplnego przeprowadza się naprawdę drobiazgową analizę domu, z której dowiesz się, w jakim jest stanie pod względem energetycznym.

Audyt energetyczny budynku jednorodzinnego – po co go przeprowadzać?

Budując dom, będziesz korzystał z różnych materiałów i zastosujesz różne rozwiązania. Okienko dachowe, duży wiatrołap bez drzwi, a może duże przeszklone powierzchnie w salonie? W różny sposób będziesz także swój dom ogrzewać. Z czasem może okazać się, że ciężko jest ci utrzymać ciepło w budynku, a rachunki za energię są bardzo wysokie. Zanim podejmiesz kroki, aby poprawić ten stan, zleć wykonanie audytu energetycznego budynku jednorodzinnego. Specjaliści z firmy JK-Projekt Wrocław dostosują ofertę do twoich potrzeb.

Choć ogólne zasady termomodernizacji budynków są znane, każdy dom jest przecież inny. Nawet domy stawiane na podstawie tego samego projektu różnią się materiałami użytymi do budowy czy chociażby usytuowaniem w terenie. Po latach użytkowania mają również całkowicie różne usterki: spękania, zawilgocenia czy odpryski. Dlatego stosowanie uniwersalnych, ogólnych zasad termomodernizacji nie jest sensowne ani ekonomiczne. Przeprowadź audyt energetyczny budynku jednorodzinnego, podczas którego dopasujemy zakres prac i oszacujemy koszty modernizacji twojej nieruchomości.

Audyt energetyczny budynku jednorodzinnego – Wrocław

Dokładne oględziny budynku i zapoznanie się z jego dokumentacją – tak w skrócie wygląda przeprowadzany przez nas audyt energetyczny budynku jednorodzinnego. Wrocław oraz jego okolice obsługujemy po uprzednim umówieniu się na konkretny dzień. Jak zatem wygląda to krok po kroku? 

Audytor z JK-Projekt Wrocław najpierw zapozna się z dokumentacją budynku, do której mogą należeć:

 • oryginalny projekt budowy oraz projekty dotyczące różnych robót wykonywanych w budynku,
 • książka obiektu budowlanego,
 • informacja o przeglądach okresowych budynku,
 • faktury i rachunki za energię, czyli informacja o zużyciu ciepła,
 • wytyczne dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
 • informacja, czy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Po zapoznaniu się z dokumentami osoba wykonująca audyt dokładnie obejrzy budynek, szczególnie zwracając uwagę na stan ścian, dachu, okien i wszelkie usterki. W charakterystyce energetycznej budynku jednorodzinnego audytor zawrze informację o stratach ciepła powodowanych przegrodami budowlanymi, a także o współczynniku przenikalności ciepła. W trakcie takiego audytu ocenimy również, czy mogą wystąpić utrudnienia w pracach termomodernizacyjnych, np. w postaci przybudówek. 


Ocenie podlega także system ogrzewania, wentylacji, przygotowywania ciepłej wody. Ważnym elementem wizyty audytora jest oszacowanie, czy inne sposoby zaopatrzenia domu w ciepło nie byłyby bardziej opłacalne i ekologiczne. Może to być na przykład zastosowanie instalacji fotowoltaicznej albo zmiana kotła grzewczego. Oprócz danych zastanych w dokumentacji, wykonamy pomiary swoim sprzętem, by analiza była jak najdokładniejsza.

W trakcie audytu energetycznego budynku przeprowadzająca go osoba musi dowiedzieć się od ciebie, w jaki sposób planujesz sfinansować termomodernizację domu. To, czy zamierzasz skorzystać z programów dofinansowania i jakie masz środki własne przeznaczone na tę inwestycję ma ogromny wpływ na to, jakie rozwiązania ci zarekomendujemy. Skorzystaj z naszej oferty przeprowadzenia audytu i uzyskaj dofinansowanie!

Audyt energetyczny budynku – jakie są z niego korzyści?

Według dyrektywy unijnej przedsiębiorstwa działające na terenie Unii Europejskiej i nienależące do segmentu MŚP muszą przeprowadzać audyty energetyczne średnio raz na 4 lata. Rozważ taki audyt również w swoim domu, ponieważ może on okazać się naprawdę wartościowy! 

Jakie możesz uzyskać korzyści z audytu energetycznego?

 • Plan modernizacji dopasowany do twojego budynku i twoich możliwości finansowych.
 • Określenie kosztów modernizacji budynku.
 • Możliwość ubiegania się o dofinansowanie modernizacji, czyli tzw. ulgę termomodernizacyjną.
 • Oszacowanie, jakie oszczędności przyniesie modernizacja domu.
 • Otrzymanie wytycznych do projektu budowlanego.

Zadzwoń i umów się z nami na audyt energetyczny, żeby poprawić stan swojego domu i zacząć oszczędzać.

Czy przeprowadzony audyt powinieneś gdzieś zgłosić?

Obowiązek regularnego przeprowadzania audytu i zgłaszania go do Urzędu Regulacji Energetyki mają (zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej) duże przedsiębiorstwa. Wykonując audyt, ale nie informując o tym w odpowiednim terminie URE, narażają się na kary. Ten obowiązek obejmuje jednak tylko duże firmy. Inwestując w taką usługę w swoim domu, nie musisz nigdzie składać zawiadomienia o przeprowadzeniu audytu


Jeśli jednak będziesz chciał skorzystać z premii termomodernizacyjnej, dokument potwierdzający wykonanie audytu w twoim budynku będzie niezbędny. Świadectwo energetyczne dla budynku jednorodzinnego jest również konieczne, gdy będziesz chciał swój dom sprzedać. Taki dokument wystawią ci po audycie specjaliści z firmy JK-Projekt Wrocław.

Mimo że wykonanie audytu cieplnego budynku jednorodzinnego nie jest obowiązkowe, zrób go chociażby po to, by zbadać, gdzie ucieka energia i dowiedzieć się, jak temu zaradzić. Termomodernizacja budynku wykonana na podstawie takiego audytu to naprawdę duży krok do zaoszczędzenia sporych pieniędzy. Umów się na audyt energetyczny w JK-Projekt Wrocław i jak najszybciej zacznij płacić niższe rachunki!