Audyt energetyczny budynku wielorodzinnego

Choć według prawa obowiązek wykonywania audytu energetycznego spoczywa tylko na właścicielach dużych przedsiębiorstw, warto zainwestować w taki przegląd także w swoim domu. Audytor sprawdzi stan twojego budynku i oceni, czy warto wykonać w nim termomodernizację i ile może ona kosztować. Jeśli ciężko ci ogrzać dom, a do tego płacisz wysokie rachunki za energię – zainwestuj w audyt cieplny. Może okazać się, że dzięki termomodernizacji domu zaczniesz sporo oszczędzać!

Po co wykonywać audyt energetyczny budynku wielorodzinnego?

Choć ogólne zasady termomodernizacji są uniwersalne i wydawałoby się, że możliwe do zastosowania w każdym budynku, opieranie się na nich nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Każdy dom jest przecież inny, a na charakterystykę energetyczną budynku wielorodzinnego wpływa wiele czynników – nie tylko projekt. Wpływ na to, czy i gdzie ucieka ciepło, mają między innymi grubość ścian, liczba okien i ich szczelność, a także sposób ogrzewania budynku. Co więcej, nawet usytuowanie domu i region, w którym został zbudowany, mogą powodować straty ciepła. Domy różnią się także materiałami wykorzystanymi do budowy, a starsze budynki również usterkami: spękaniami czy zawilgoceniem. To dlatego dla każdej nieruchomości audytorzy z JK-Projekt Wrocław przeprowadzają osobny, dokładny audyt, który wykazuje, gdzie leży przyczyna wysokich rachunków za energię albo problemów z ogrzaniem domu. 

Zabieranie się za modernizację domu bez wcześniejszego audytu cieplnego może narazić cię na niepotrzebne koszty albo po prostu możesz nie doszacować tego, ile będzie cię to kosztowało. Dlatego warto skorzystać z naszych usług – kompleksowo przeprowadzimy taki audyt, a dodatkowo zadbamy o poprawność dokumentacji.

Korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego budynku wielorodzinnego

Mogłoby się wydawać, że skoro audyt energetyczny domu mieszkalnego nie jest nakazany prawem, nie ma potrzeby go przeprowadzać. Okazuje się jednak, że niezależnie od wytycznych unijnych, taka inwestycja może przynieść właścicielom budynku korzyści. 

Co zyskasz, przeprowadzając audyt z JK-Projekt Wrocław?

 • Dowiesz się, gdzie leży przyczyna wysokich rachunków za energię albo problemów z ogrzaniem domu.
 • Dostaniesz plan optymalnej modernizacji systemu grzewczego oraz docieplenia poszczególnych elementów budynku.
 • Otrzymasz kosztorys termomodernizacji swojego domu.
 • Dostaniesz wyliczenie oszczędności, które może przynieść termomodernizacja budynku.
 • Otrzymasz założenia do projektu budowlanego.

Co więcej, jeśli chcesz uzyskać ulgę termomodernizacyjną, musisz zlecić wykonanie audytu cieplnego. Ten dokument jest podstawą, by starać się o zwrot części kosztów inwestycji.

Audyt energetyczny budynku wielorodzinnego Wrocław – jak przebiega?

Wybranie odpowiedniej firmy i zgromadzenie dokumentacji domu – te kroki powinieneś wykonać przed przeprowadzeniem audytu energetycznego budynku wielorodzinnego. Wrocław i jego okolice obsługujemy kompleksowo, przeprowadzając fachowy i dokładny audyt budynków o różnym przeznaczeniu. Jakie są dalsze etapy audytu energetycznego budynku?

Audytor z JK-Projekt Wrocław zapozna się z dokumentacją budynku, do której należą:

 • oryginalny projekt budowy oraz wszystkie kolejne prace, które były wykonywane,
 • informacja o kosztach energii – na podstawie faktur i rachunków,
 • książka obiektu budowlanego,
 • informacja o przeglądach okresowych domu,
 • wytyczne dotyczące warunków zabudowy,
 • informacja o tym, czy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Kolejnym etapem audytu jest dokładne obejrzenie budynku. Osoba przeprowadzająca audyt sporządzi opis budynku, w którym powinny znaleźć się informacje o konstrukcji domu, materiałach użytych do budowy, ilości pokoi, podpiwniczeniu, itd. Następnie zostanie sporządzona charakterystyka energetyczna budynku, na którą składają się dane na temat izolacji termicznej ścian oraz współczynnika przenikalności ciepła. To pokaże, jakie straty ciepła generują ściany. 

Audytor sprawdzi również system grzewczy, ponieważ często okazuje się, że obecny nie jest ekonomiczny albo ekologiczny. Wśród rekomendacji może znaleźć się na przykład wymiana kotła na pompę ciepła albo instalacja paneli fotowoltaicznych. Audytor w trakcie przeglądu oprze się na dokumentach i oględzinach, ale dodatkowo wykona własnoręczne pomiary.

Audyt został przeprowadzony – i co dalej?

Po przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku wielorodzinnego będziesz wiedzieć, jak należy wykonać termomodernizację i ile cię ona wyniesie. Wiele osób rezygnuje z przeglądów cieplnych właśnie ze względu na wysokie koszty poprawy stanu budynku. Zupełnie niesłusznie. Wykonany audyt nie zobowiązuje cię do niczego! Jest po prostu drobiazgową analizą tego, co możesz zrobić, by zaoszczędzić na rachunkach, a jednocześnie być bardziej ekologicznym. Pamiętaj jednak, że masz prawo wykorzystać premię termomodernizacyjną, czyli otrzymać zwrot części kosztów, które poniesiesz poprawiając stan cieplny budynku.


Takiego audytu nie musisz nigdzie zgłaszać.

Obowiązek ten, wedle wytycznych unijnych, dotyczy tylko dużych przedsiębiorstw działających na terenie UE. 

Jeśli natomiast będziesz chciał sprzedać dom, niezbędne będzie świadectwo energetyczne dla budynku wielorodzinnego. To dokument, który zawiera informacje o budynku pod kątem zużycia energii. Taki certyfikat wystawi ci pracownik firmy JK-Projekt Wrocław, która wykonuje audyty energetyczne.