Świadectwa oraz audyty energetyczne Polkowice

Masz wrażenie, że w Twoim domu wciąż jest zimno mimo włączonego ogrzewania? Wiesz, że masz nieszczelne okna i chcesz przeprowadzić remont elewacji wraz z ich wymianą? Zanim zaczniesz, wykonaj audyt energetyczny. Specjalista obejrzy budynek i pomoże Ci opracować najlepsze możliwe rozwiązania, dzięki którym zaczniesz oszczędzać na rachunkach! Podpowiadamy, jak wygląda audyt energetyczny i jakie przynosi korzyści.

Polkowice: audyt energetyczny – jak wygląda usługa?


Audyt energetyczny polega na dokładnych oględzinach budynku i zapoznaniu się z jego dokumentacją. Na terenie Wrocławia i okolicznych miejscowości, takich jak Legnica czy Polkowice, audyty energetyczne wykonuje firma JK-Projekt. Jak wygląda taki audyt krok po kroku?

Audytor najpierw zapoznaje się z dokumentacją budynku, w której powinny się znaleźć:

  • oryginalny projekt budowy oraz projekty dotyczące różnych robót wykonywanych w budynku,
  • informacja o przeglądach okresowych budynku,
  • faktury i rachunki za energię, czyli informacja o zużyciu ciepła,
  • wytyczne dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Po zapoznaniu się z dokumentami audytor dokładnie ogląda budynek, zwracając uwagę na stan ścian, dachu, okien i ewentualne usterki. To istotne w przypadku starych domów, które najczęściej są w bardzo złym stanie pod względem zatrzymywania ciepła. W trakcie takiego audytu ocenia się również, czy mogą pojawić się utrudnienia w pracach termomodernizacyjnych, np. w postaci przybudówek. 

Ocenie podlega również system ogrzewania, wentylacji, przygotowywania ciepłej wody. Jeśli system ogrzewania jest nieekonomiczny albo przestarzały, specjalista z JK-Projekt zaproponuje optymalne rozwiązanie. Może to być np. montaż instalacji fotowoltaicznej albo zmiana kotła grzewczego. Oprócz danych zastanych w dokumentacji audytor wykonuje swoje pomiary.

Polkowice: audyt energetyczny – jakie korzyści przynosi taki audyt?


Według dyrektywy unijnej audyty energetyczne muszą przeprowadzać średnio raz na 4 lata wyłącznie duże przedsiębiorstwa działające na terenie Unii Europejskiej. I choć nie jest on prawnie narzucony właścicielom prywatnych domów mieszkalnych, warto go rozważyć. Jakie są korzyści z audytu energetycznego?

  1. Otrzymasz plan modernizacji dopasowany do Twojego budynku i możliwości finansowych.
  2. Audytor oszacuje koszty modernizacji budynku.
  3. Mając potwierdzenie przeprowadzonego audytu będziesz mieć możliwość ubiegania się o dofinansowanie modernizacji, czyli tzw. ulgę termomodernizacyjną.
  4. Audytor oszacuje, jakie oszczędności przyniesie modernizacja domu.
  1. Otrzymasz szczegółowe wytyczne do projektu budowlanego.

Oczywiście możesz spróbować wykonać termomodernizację budynku samodzielnie, nie korzystając z pomocy audytora. Może to jednak narazić Cię na straty finansowe oraz zablokuje Ci możliwość ubiegania się o dopłatę. W JK-Projekt przeprowadzamy drobiazgowe i dokładne audyty energetyczne. Polkowice, Oleśnica czy Wrocław – działamy w całym województwie dolnośląskim. 

Świadectwo energetyczne: Polkowice – czy wystarczy, aby ubiegać się o premię termomodernizacyjną?


Świadectwo energetyczne najczęściej nie jest wystarczającym dokumentem, aby ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji. Premia termomodernizacyjna, czyli zwrot kosztów w wysokości 16 lub 21% jest przyznawana osobom, które przedstawią projekt i kosztorys zmian. W świadectwie energetycznym takich informacji nie ma. Znajduje się tam jedynie opis budynku, a dokument ten poświadcza tylko o jakości budynku pod kątem zużycia energii.

Jeśli planujesz starać się o dofinansowanie, musisz przedstawić potwierdzenie przeprowadzenia audytu energetycznego. Jeśli natomiast potrzebujesz certyfikatu, w JK-Projekt wystawiamy świadectwa energetyczne. Polkowice, Legnica, Oleśnica – realizujemy usługę na terenie Wrocławia i okolic.