Audyty i świadectwa energetyczne: Kłodzko

Audyt energetyczny przeprowadza się, by określić stan budynku i sprawdzić, czy są w nim miejsca, przez które „ucieka” ciepło. Ta usługa jest również przydatna, jeśli chcesz przeprowadzić termomodernizację, ale nie wiesz, jak zacząć i co właściwie powinno się w jej trakcie zrobić. W trakcie audytu cieplnego zostanie przeprowadzona drobiazgowa analiza charakterystyki cieplnej Twojego domu, z której dowiesz się, w jakim stanie energetycznym jest Twój dom. Podpowiadamy, jak wygląda taki audyt i jakie przynosi korzyści.

Audyt energetyczny: Kłodzko – po co go przeprowadzać?


Audyt cieplny budynku mieszkalnego nie jest obowiązkowy. Można więc docieplać budynek albo wymieniać system ogrzewania na inny samodzielnie bez pomocy audytora. Jednak może okazać się, że wykonane prace nie poprawią stanu domu, bo źle zdiagnozujesz problem. Warto więc zlecić profesjonalny audyt energetyczny. Kłodzko, Legnica, Wrocław – na terenie tych miast dokładne i precyzyjne audyty przeprowadza firma JK-Projekt. 

Co zyskasz, przeprowadzając audyt?


  1. Audytor wskaże, gdzie leży przyczyna wysokich rachunków za energię albo problemów z ogrzaniem domu.
  2. Dostaniesz plan optymalnej modernizacji systemu grzewczego oraz docieplenia poszczególnych elementów budynku.
  3. Otrzymasz kosztorys termomodernizacji domu dopasowany do Twoich możliwości.
  4. Dostaniesz szacunkowe wyliczenie oszczędności, które może przynieść termomodernizacja budynku.
  5. Otrzymasz założenia do projektu budowlanego.

Co więcej, jeśli chcesz uzyskać ulgę termomodernizacyjną, musisz zlecić wykonanie audytu cieplnego. Ten dokument jest podstawą do starania się o zwrot części kosztów inwestycji.

Kłodzko: audyt energetyczny – jak przebiega?


Audyt cieplny to wiele czynności, które wykonuje specjalista, by ocenić stan budynku pod względem energetycznym. Jak wygląda taki audyt?

Na początku audytor zapozna się z dokumentacją budynku, do której należą m.in. oryginalny projekt budowy oraz faktury i rachunki za energię. Dobrze jest też przygotować warunki zabudowy terenu. Następnym krokiem są oględziny budynku i sporządzenie opisu obiektu. Powinny znaleźć się w nim informacje o konstrukcji domu oraz materiałach użytych do budowy. 

Audytor sprawdzi również system grzewczy, ponieważ często okazuje się, że aktualnie zainstalowany nie jest ekonomiczny ani ekologiczny. Wśród rekomendacji może znaleźć się na przykład wymiana kotła na pompę ciepła albo instalacja paneli fotowoltaicznych. Audyty przeprowadzane przez JK-Projekt są bardzo dokładne, dlatego że audytorzy wykonują również swoje pomiary.

Świadectwo energetyczne: Kłodzko – czym różni się od audytu?


Audyt energetyczny dla prywatnych domów nie jest obligatoryjny, a właściciele wykonują go z własnej inicjatywy. Dzięki niemu można poprawić wydajność budynku albo zmienić stare rozwiązania cieplne na nowsze – bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Potwierdzeniem przeprowadzonego audytu jest szczegółowy dokument, w którym znajduje się opis zastanego stanu budynku, plan termomodernizacji wraz z wyliczonymi kosztami oraz prognozy zużycia energii po zmianach.

Dokumentem zupełnie innym sporządzanym po zakończeniu budowy albo przed sprzedażą budynku jest świadectwo energetyczne. Kłodzko, Oleśnica czy Wrocław – audytorzy z JK-Projekt wystawiają w tej okolicy taki certyfikat dla różnych typów budynków: zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Wystawiane przez nas świadectwa energetyczne są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami i akceptowane przez Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego. Świadectwo energetyczne nie jest jednak podstawą do ubiegania się o premię termomodernizacyjną, ponieważ nie zawiera informacji o planowanych zmianach.