Audyty oraz świadectwa energetyczne Oleśnica

Audyt energetyczny to działania, które mają pomóc sprawdzić, w jakim stanie jest budynek pod względem cieplnym i zaproponowanie zmian termomodernizacyjnych. Dzięki nim jest możliwe wydajniejsze zarządzanie energią, czyli mówiąc wprost – oszczędzanie. Inwestycja w termomodernizację ma również niebagatelny wpływ na środowisko, ponieważ często wiąże się z wymianą urządzeń grzewczych na czerpiące energię ze źródeł odnawialnych. Dowiedz się więcej na temat audytów energetycznych!

Audyty energetyczne: Oleśnica – na czym polegają?


Gdy zdecydujesz się na przeprowadzenie audytu cieplnego, musisz wybrać odpowiednią firmę i zgromadzić dokumentację budynku. Tego typu usługę profesjonalnie wykonują specjaliści z JK-Projekt. Działamy na terenie mniejszych i większych miejscowości w okolicy Wrocławia, takich jak: Kąty Wrocławskie, Legnica czy Oleśnica. Audyty energetyczne składają się z kilku elementów. Przede wszystkim audytor zapozna się z dokumentacją domu, do której mogą należeć: 

  • oryginalny projekt budowy oraz książka budowlana,
  • faktury i rachunki, na podstawie których oszacuje koszty zużywanej energii,
  • informacja o przeglądach okresowych domu,
  • wytyczne dotyczące warunków zabudowy,
  • informacja o tym, czy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Kolejnym etapem audytu są dokładne oględziny budynku. Audytor sporządzi opis budynku, w którym powinny znaleźć się informacje o konstrukcji domu, materiałach użytych do budowy, liczbie pokoi, podpiwniczeniu, itd. Specjaliści z JK-Projekt w celu przeprowadzenia jak najdokładniejszego audytu – wykonują także własnoręczne pomiary. Sprawdzają również system grzewczy i proponują alternatywę, jeśli obecny nie jest wystarczająco ekonomiczny i ekologiczny. 

Audyt energetyczny Oleśnica – po co go przeprowadzać?


Audyty energetyczne obiektów mieszkalnych nie są obligatoryjne. Jest to jednak inwestycja, którą warto rozważyć, ponieważ przeprowadzenie zmian na podstawie wytycznych z audytu może przyczynić się do oszczędzania naprawdę sporych kwot w skali roku. Co zyskasz, decydując się na audyt cieplny?

  1. Uzyskasz szczegółowe informacje na temat tego, co zrobić, by poprawić wydajność cieplną budynku.
  2. Otrzymasz szczegółowy kosztorys prac modernizacyjnych.
  3. Dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić, docieplając budynek albo wymieniając system grzewczy.
  4. Przyczynisz się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. Wytyczne audytora często obejmują zalecenie wymiany pieca na pompę ciepła albo instalację paneli fotowoltaicznych. Korzystanie z energii odnawialnej zmniejsza zużycie paliw kopalnych, co bezpośrednio wpływa na środowisko.

Audyt energetyczny powinna przeprowadzać wyspecjalizowana firma, ponieważ na jego podstawie wykonuje się kosztowne i inwazyjne prace. Mając dokument potwierdzający przeprowadzenie audytu można starać się o premię termomodernizacyjną, czyli całkiem spore dofinansowanie!

Oleśnica: świadectwo energetyczne a audyt cieplny


Świadectwo energetyczne i audyt energetyczny to dwie różne kwestie. Choć czasem pojęcia te stosowane są zamiennie, jest to błąd. Certyfikat energetyczny to dokument, który wystawia się po zakończeniu budowy lub rozbudowy obiektu budowlanego. Jest on potrzebny do uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz do zawarcia transakcji kupna, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Obowiązek jego wystawienia regulują przepisy unijne oraz rozporządzenia rządowe. Specjaliści z JK-Projekt również wystawiają świadectwa energetyczne. Oleśnica, Legnica i inne miejscowości w okolicy Wrocławia – na tym terenie świadczymy usługi w zakresie wystawiania certyfikatów. 

Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy, a na jego podstawie wystawia się dokument dużo obszerniejszy niż certyfikat energetyczny. Zawiera on nie tylko opis stanu budynku, ale także propozycję i kosztorys zmian termomodernizacyjnych obiektu.