Świadectwa oraz audyty energetyczne Jelenia Góra

Audyt energetyczny budynku to drobiazgowa analiza stanu obiektu pozwalająca ocenić go pod kątem energetycznym. Choć nie jest obowiązkowy dla prywatnych domów mieszkalnych – warto go przeprowadzić. Na podstawie takiego audytu można bowiem wykonać odpowiednie prace termomodernizacyjne, które przyczynią się do wygenerowania oszczędności energii, czyli niższych rachunków. Dowiedz się, jak wygląda taki audyt i jakie przynosi korzyści.

Audyty energetyczne: Jelenia Góra – jak wyglądają?

Audyty energetyczne wykonuje się zarówno w nowych domach, jak i w budynkach wieloletnich. W związku z tym, że do budowy używa się różnych materiałów i stosuje różne rozwiązania architektoniczne, każdy dom wymaga osobnej analizy cieplnej. Nie jest ona narzucona przez przepisy prawa, natomiast poddanie swojego domu ocenie specjalisty może przynieść sporo korzyści. Fachowcy z JK-Projekt, przeprowadzając taki audyt, koncentrują się na kilku obszarach.

Pierwszym z nich jest analiza dokumentów budynku, wśród których powinny znajdować się:

  • pierwotny projekt budynku i projekty zmian przeprowadzanych później,
  • książka obiektu budowlanego,
  • informacja o przeglądach okresowych,
  • rachunki za energię, które pokazują, jak dużo ciepła zużywa dom.

Jeśli obiekt objęty jest ochroną konserwatora zabytków, należy poinformować o tym audytora.

Drugim krokiem audytu są dokładne oględziny budynku. Fachowcy z JK-Projekt zwracają szczególną uwagę na ściany, okna i dach, gdyż to tędy potencjalnie ucieka najwięcej ciepła. Sprawdzany jest również system grzewczy – audytor może zarekomendować wymianę obecnego systemu na nowszy, np. wymianę pieca węglowego na pompę ciepła. Audyty, które przeprowadzamy, cechują się dokładnością, dlatego na ostatnim etapie audytor wykonuje samodzielne pomiary. 

Jelenia Góra: audyt energetyczny – jakie daje korzyści?

Choć audyt cieplny nie jest obowiązkowy, warto rozważyć jego przeprowadzenie. Dzięki niemu dowiesz się, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na energii i jak to zrobić. Inne korzyści z audytu to m.in.:

  • otrzymanie planu termomodernizacji z dokładnym kosztorysem – specjaliści z JK-Projekt starają się dopasować plan zmian do Twojego budżetu,
  • otrzymanie projektu budowlanego,
  • wyliczenie oszczędności, jakie przyniesie modernizacja.

Przeprowadzenie audytu cieplnego to również obowiązkowy punkt, jeśli chcesz ubiegać się o premię termomodernizacyjną. Pokrywa ona 16 lub 21% kosztów remontu, dzięki czemu koszty (dość wysokie) można nieco obniżyć. Legnica, Oleśnica, Jelenia Góra – audyty energetyczne specjaliści z JK-Projekt przeprowadzają w mniejszych i większych miejscowościach w okolicach Wrocławia. Umów się już dziś!

Jelenia Góra: świadectwo energetyczne – czy wystarczy, aby ubiegać się o premię termomodernizacyjną?

Świadectwo energetyczne jest nierzadko błędnie rozumiane jako dokument potwierdzający wykonanie audytu. W rzeczywistości są to dwa inne dokumenty. Świadectwo energetyczne wystawia firma po zakończeniu budowy obiektu jako potwierdzenie, że nadaje się on do użytku. Jest ono również niezbędne w przypadku chęci wynajmu lub sprzedaży domu. W JK-Projekt wystawiamy również świadectwa energetyczne. Jelenia Góra, Legnica czy Wrocław – obsługujemy mniejsze i większe miejscowości w województwie dolnośląskim.

Audyt jest natomiast pewną procedurą, która kończy się uzyskaniem potwierdzenia audytu. To bardziej rozbudowany dokument niż świadectwo energetyczne. W większości przypadków tylko po okazaniu potwierdzenia audytu można ubiegać się o uzyskanie premii termomodernizacyjnej.