Audyty energetyczne a także świadectwa energetyczne: Wałbrzych

Jeśli Twoje rachunki za energię poszybowały w górę, a do tego coraz trudniej Ci ogrzać dom, pomyśl o audycie cieplnym. To specjalistyczna analiza budynku i jego dokumentacji oraz wykonanie pomiarów właśnie pod kątem energetycznym. Może duże straty ciepła pojawiają się z powodu nieszczelnych okien? Rachunki może uda się obniżyć, instalując fotowoltaikę? Na tego typu pytania odpowie specjalista audytor. Dowiedz się, jak wygląda taki audyt i dlaczego warto go przeprowadzić!

Wałbrzych: audyt energetyczny – na czym polega usługa?


Wybranie odpowiedniej firmy i zgromadzenie dokumentacji domu – to pierwsze, co musisz zrobić przed przeprowadzeniem audytu energetycznego. Wałbrzych, Legnica, okolice Wrocławia – specjaliści z JK-Projekt wykonują go w całym województwie dolnośląskim. Jak wygląda taki audyt krok po kroku?

Audytor zapozna się z dokumentacją budynku, do której należą:

  • oryginalny projekt budowy oraz dokumentacja wszystkich kolejnych prac, które były wykonywane,
  • informacja o kosztach energii – na podstawie faktur i rachunków,
  • książka obiektu budowlanego,
  • informacja o przeglądach okresowych domu,
  • wytyczne dotyczące warunków zabudowy,
  • informacja o tym, czy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Następnie audytor dokładnie obejrzy budynek i sporządzi jego opis, w którym powinny znaleźć się informacje o konstrukcji domu, materiałach użytych do budowy, liczbie pokoi podpiwniczeniu, itd. Na podstawie oględzin i pomiarów zostanie sporządzona charakterystyka energetyczna budynku. Pokaże ona m.in., jakie straty ciepła generują ściany.

Specjalista sprawdzi również system grzewczy, ponieważ często okazuje się, że obecny nie jest ekonomiczny albo ekologiczny. Jeśli będzie potrzeba, zarekomenduje wymianę na nowszy. Może to być np.wymiana pieca węglowego na pompę ciepła. W wyniku takiego audytu otrzymasz dokument z planem i kosztorysem termomodernizacji. 

Audyt energetyczny: Wałbrzych – czy jest obowiązkowy?


Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy dla właścicieli prywatnych domów. Obowiązek regularnego przeprowadzania audytu i zgłaszania go do Urzędu Regulacji Energetyki mają (zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej) duże przedsiębiorstwa. Ten obowiązek obejmuje jednak tylko duże firmy. Inwestując w taką usługę w swoim domu nie musisz nigdzie składać zawiadomienia o przeprowadzeniu audytu. Jeśli jednak będziesz chcieć ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanej z energią – przeprowadzenie audytu cieplnego będzie konieczne. Premia termomodernizacyjna, która zakłada zwrot 16 lub 21% kosztów inwestycji może zostać przyznana tylko wtedy, gdy złożysz odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest właśnie potwierdzenie przeprowadzenia audytu.

Wałbrzych: świadectwo energetyczne – co to za dokument?


Dokumentem obowiązkowym jest natomiast świadectwo energetyczne. To certyfikat, który uzyskuje się po zakończeniu budowy lub remontu budynku.Poświadcza on o jakości budynku pod kątem zużycia energii, a jego celem jest poprawa sprawności energetycznej budynków. Konieczność uzyskania certyfikatu jest regulowana dyrektywą unijną oraz ustawą i rozporządzeniem. W JK-Projekt, poza audytami wystawiamy także świadectwa energetyczne. Wałbrzych, Legnica, Wrocław – realizujemy tę usługę w wielu miejscowościach województwa dolnośląskiego. Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe, jeśli chcesz wynająć lub sprzedać dom.