Audyty oraz świadectwa energetyczne Trzebnica

Zauważyłeś, że Twój dom szybciej się wychładza? Jest już stary i wymaga docieplenia? W każdym z tych przypadków pomocny będzie audyt energetyczny. To dokładne oględziny budynku, na podstawie których audytor zaproponuje termomodernizację i pomoże Ci oszacować jej koszty. Dzięki temu nie stracisz na źle zaplanowanej inwestycji i otrzymasz dokument, który pozwoli Ci ubiegać się o dofinansowanie. Dowiedz się, na czym polega audyt cieplny. 

Audyt energetyczny Trzebnica – kto go przeprowadza i na czym polega?


Audyt energetyczny zwany również cieplnym to sporo czynności, które wykonuje specjalista, by ocenić stan i wydajność cieplną budynku. Ten proces należy zlecać wyłącznie doświadczonym fachowcom, gdyż na jego podstawie dokonuje się poważnych zmian termomodernizacyjnych. Jelenia Góra, Oleśnica, Trzebnica – audyt energetyczny specjaliści z JK-Projekt przeprowadzają w okolicach Wrocławia. Jak wygląda taki audyt?

Na początku audytor zapoznaje się z dokumentacją budynku, do której należą m.in.:

  • oryginalny projekt budowy oraz wszystkie kolejne prace, które były wykonywane,
  • informacja o kosztach energii – na podstawie faktur i rachunków,
  • książka obiektu budowlanego,
  • informacja o przeglądach okresowych domu,
  • wytyczne warunków zabudowy,
  • informacja o tym, czy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Następnie audytor dokona dokładnych oględzin budynku i na ich podstawie sporządzi jego opis. Powinny znaleźć się w nim informacje o konstrukcji domu, materiałach użytych do budowy, liczbie pokoi, podpiwniczeniu, itd. Następnie zostanie sporządzona charakterystyka energetyczna budynku, która pokaże, jakie straty generują np. ściany obiektu. 

Audytor sprawdzi również system grzewczy, ponieważ często okazuje się, że aktualnie zainstalowany jest nieekonomiczny i nieekologiczny. Wśród rekomendacji może znaleźć się m.in. wymiana kotła na pompę ciepła albo instalacja paneli fotowoltaicznych. Audytorzy z JK-Projekt nie bazują się wyłącznie na otrzymanych dokumentach, ale wykonują również swoje pomiary.

Dokument potwierdzający przeprowadzenie audytu jest podstawą do ubiegania się o premię termomodernizacyjną. Ten zwrot kosztów (16 lub 21% kwoty wydanej na termomodernizację) ma zachęcić właścicieli budynków do zmiany starych i mało ekologicznych systemów grzewczych na nowsze i przyjaźniejsze dla środowiska. 

Trzebnica: świadectwo energetyczne – czy jest tym samym co audyt energetyczny?


Te dwa pojęcia często są ze sobą często mylone, a znaczą zupełnie co innego. Audyt to ogół czynności polegających na sprawdzeniu parametrów technicznych budynku i opracowaniu planu jego termomodernizacji, głównie po to, by obniżyć opłaty za energię. Audyt energetyczny wykonuje się dobrowolnie, ponieważ prawo nie nakłada takiego obowiązku na właścicieli budynków mieszkalnych. W jego trakcie bada się dotychczasowe zużycie energii oraz opracowuje optymalne rozwiązanie, które zapobiegnie „uciekaniu” ciepła.

Świadectwo energetyczne to pojęcie silnie związane z prawem budowlanym. Dokument ten załączany jest do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub rozbudowy obiektu. Jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz do zawarcia transakcji kupna, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. JK-Projekt wystawia również świadectwa energetyczne – Trzebnica, Oleśnica, Kąty Wrocławskie – działamy na terenie wielu miejscowości w okolicach Wrocławia i nie tylko.