Ogrzewanie domu to jeden z największych kosztów eksploatacyjnych budynku. Szczególnie w Polsce, gdzie sezon grzewczy jest bardzo długi, koszty te potrafią być bardzo wysokie. Warto wiedzieć, że nie zależą one wyłącznie od sposobu ogrzewania, ale również od tego, w jakim stanie jest budynek. Jeśli jest słabo docieplony albo ma nieszczelne okna, trudniej go ogrzać. Aby stwierdzić, co jest przyczyną problemów z ogrzewaniem, wykonuje się audyt energetyczny – zobacz, na czym polega!
Audyt energetyczny: Lubin – czy jest obowiązkowy?
Audyty energetyczne są obowiązkowe tylko dla dużych przedsiębiorstw. Właściciele największych firm są zobligowani do ich regularnego przeprowadzania przez przepisy unijne. Osoby, które wybudowały dom mieszkalny, nie muszą przeprowadzać audytu. Warto rozważyć tę możliwość, ponieważ tego typu analiza wskaże, gdzie są potencjalne źródła strat energii oraz jak im zaradzić. Audytor z JK-Projekt opracuje plan termomodernizacji oraz oszacuje, ile będzie ona kosztować. Dowiesz się także, jakie oszczędności przyniesie przeprowadzenie zaleconych zmian. Wśród korzyści z audytu jest także otrzymanie potwierdzenia audytu, które stanowi podstawę do ubiegania się o dofinansowanie inwestycji. Premia termomodernizacyjna, bo o niej mowa, to zwrot 16 lub 21% kosztów przeprowadzonych prac.
Lubin: audyt energetyczny – jak wygląda procedura?
Audyt energetyczny składa się z kilku etapów: zapoznania się przez audytora z dokumentacją budynku, oględzinami domu oraz wykonaniem pomiarów. Do przeprowadzenia takiego audytu należy zatrudnić specjalistów, gdyż tylko wtedy masz pewność, że zostanie on przeprowadzony prawidłowo. JK-Projekt przeprowadza dokładne i precyzyjne audyty energetyczne. Lubin, Legnica czy Wrocław – realizujemy usługę w mniejszych i większych miejscowościach na terenie województwa dolnośląskiego. Jak wygląda taki audyt krok po kroku?
Najpierw audytor zapoznaje się z dokumentami. Zanim więc umówisz się na taki przegląd, przygotuj:
- oryginalny projekt budowy i ewentualne projekty późniejszych zmian,
- książkę obiektu budowlanego,
- przykładowe rachunki za energię,
- wytyczne dotyczące warunków zabudowy.
Ważną informacją jest również to, czy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Jeśli tak, być może nie wszystkie prace będzie można wykonać.
Następnym etapem audytu cieplnego jest dokładne obejrzenie domu. Nasz audytor będzie chciał zobaczyć ściany, okna, dach oraz sprawdzić, w jaki sposób jest ogrzewany budynek. Na podstawie tych oględzin zostanie sporządzony opis obiektu z danymi dotyczącymi konstrukcji ścian, materiałów użytych do budowy, liczby pokoi, itd. Jeśli okaże się, że system ogrzewania jest przestarzały albo niewydajny – zostanie Ci zarekomendowane nowe najlepsze możliwe rozwiązanie. W JK-Projekt przeprowadzamy audyty bardzo dokładnie, dlatego audytor wykona dodatkowo swoje pomiary.
Na podstawie przeprowadzonego audytu otrzymasz dokument z planem termomodernizacji, kosztorysem i prognozami oszczędności.
Lubin: świadectwo energetyczne – czy wystarczy, by ocenić stan budynku?
Świadectwo energetyczne bywa często mylone z dokumentem wystawianym po audycie. W rzeczywistości jest dużo mniej szczegółowe, a wystawia się je po zakończonej budowie lub remoncie. Jest obligatoryjne, gdy myślisz o wynajęciu lub sprzedaży domu. Znajduje się w nim jednak dużo mniej informacji niż w dokumencie, który otrzymujesz od audytora. W JK-Projekt wystawiamy również świadectwa energetyczne. Lubin, Oleśnica, Legnica – działamy we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach.
Jeśli myślisz o tym, żeby przeprowadzić termomodernizację budynku, certyfikat z audytu nie wystarczy. W dokumencie, który spisuje audytor po przeprowadzeniu analizy znajduje się bowiem nie tylko opis stanu zastanego, ale i sporo zaleceń dotyczących prac termomodernizacyjnych. Co więcej, po audycie energetycznym dowiadujesz się o kosztach i oszczędnościach z tego przedsięwzięcia. Świadectwo energetyczne nie jest również wystarczającym dokumentem, by ubiegać się o zwrot części kosztów w ramach premii termomodernizacyjnej.