Cennik audytu energetycznego

Bez energii żaden obiekt nie może dobrze funkcjonować. Niezależnie, czy jest to dom jednorodzinny, wielorodzinny, mieszkanie czy siedziba firmy, bieżące użytkowanie wymaga różnych mediów i surowców – na przykład prądu, gazu, węgla. Istotne jest także m.in. podłączenie do sieci ciepłowniczej. Dlatego szeroko pojęte rachunki za energię to koszt, który ponosi właściwie każdy. 

Z pomocą w optymalizacji oraz redukcji kosztów energii przychodzi audyt energetyczny, czyli skontrolowanie posesji i jej potrzeb energetycznych. Audyt dotyczy wszystkich rodzajów energii na potrzeby CO (centralnego ogrzewania), CWU (ciepłej wody użytkowej) czy wentylacji.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny?

Specjalista szczegółowo sprawdza zużycie energii, dzięki czemu przeprowadzenie audytu pozwala na zebranie dokładnych danych i wykazanie, które procesy wymagają największych nakładów pracy i pieniędzy. Jest to doskonałe pole do analizy i późniejszej optymalizacji, która właściwie przeprowadzona, prowadzi do redukcji kosztów użytkowania energii.

Audyt energetyczny – ile kosztuje?

Cena audytu energetycznego zależy od rodzaju budynku, który ma zostać skontrolowany. Ceny audytów energetycznych znajdują się w  tabeli:

Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej do 200 m2od 900zł
Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej powyżej 200 m2od 1200zł
Budynek wielorodzinny od 1600zł
Budynek użyteczności publicznej od 2600zł
Inne budynki (np.: hale produkcyjne, biurowce, hotele, salony sprzedaży, usługowe itp.) od 2900zł
Audyty energetyczne dużych przedsiębiorstwod 5000zł

Warto pamiętać, że według polskiego prawa duże przedsiębiorstwa są prawnie zobowiązane do przeprowadzania regularnych audytów energetycznych – kontrola musi odbyć się przynajmniej raz na 5 lat.