Audyt energetyczny – obowiązek czy również inwestycja dla przedsiębiorcy?

Wykonywanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa co cztery lata wynika z ustawowego obowiązku nałożonego na prowadzących działalność gospodarczą, ale przez część właścicieli i zarządców firm ciągle jest postrzegana jako uciążliwa konieczność. Tymczasem, przeprowadzenie wnikliwej analizy prowadzonego biznesu pod kątem zużycia energii, może przynieść wiele korzyści. Jakich? Omówimy je pokrótce w artykule.

Więcej pieniędzy w budżecie firmy

Ekspertyza energetyczna budynków wchodzących w skład przedsiębiorstwa może przynieść korzyści w postaci niższych rachunków za prąd. Podmiot uprawniony do przeprowadzenia audytu wskaże skuteczne sposoby na ograniczenie zużycia energii i optymalizację przedsiębiorstwa pod tym kątem. Do każdego audytu, oprócz szczegółowej analizy zażycia energii w obiekcie dołączony będzie zbiór z sugestiami i wskazówkami dotyczącymi tego, jak skutecznie ograniczyć pobory bez uszczerbku dla działalności firmy. Szacuje się, że podążenie za sugestiami i wdrożenie proponowanych przez ekspertów zmian może przynieść oszczędności w wysokości nawet 20 procent.

Postaw na zieloną energię

Ponadto, audyt energetyczny firm może przyczynić się do tego, że przedsiębiorstwo będzie mogło zaimplementować rozwiązania proeologiczne. Ograniczenie zużycia energii będzie zgodne z zaleceniami unijnych dyrektyw o ograniczeniu emisji CO2 i może także mieć korzyści wizerunkowe. Obecnie dbałość o środowisko jest nie tylko działaniem na rzecz środowiska naturalnego, ale i działaniem, które pokazuje przedsiębiorstwo w dobrym świetle. Audyt energetyczny przedsiębiorstw może stać się także pretekstem do wprowadzenia rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i dywersyfikacją dostaw prądu.

Uniknij kar finansowych

Jako że przeprowadzenie audytu jest obligatoryjne, zaniechanie tego ustawowego obowiązku może słono kosztować. W celu uniknięcia dotkliwych kar finansowych warto pomyśleć o sporządzeniu ekspertyzy odpowiednio wcześniej. Firmy, które nie wywiążą się z obowiązków narażone są na straty finansowe sięgające 5-proc. Rocznych dochodów przedsiębiorstwa.